Baza danych MS Access - narzędzie łatwego zbierania i magazynowania danych w praktycznych zastosowaniach

Szybka informacja nr 40 z dnia 2013-09-12
rok szkolny 2013/2014

Informujemy, że w roku szkolnym 2013/2014 Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji w ŁCDNiKP będzie organizatorem warsztatów dla pracowników administracji szkolnej, nauczycieli, dyrektorów oraz innych osób z obszaru edukacji zainteresowanych doskonaleniem kwalifikacji z zakresu możliwości programu MS Access i jego wykorzystania w codziennej pracy.

Tematyka zajęć obejmować będzie podstawowe zagadnienia z zakresu baz danych oraz obsługi programu MS Access. Zostaną wskazane praktyczne możliwości wykorzystania baz. Dzięki przyjaznemu dla użytkownika środowisku MS Access do uczestnictwa w zajęciach wymagana jest tylko podstawowa znajomość zagadnień obsługi komputera, co pozwali osobom, które wcześniej nie zetknęły się z zagadnieniem tworzenia baz danych, na poznanie nowego narzędzia znacznie wspomagającego proces gromadzenia i obsługi różnego typu danych. Dane powinny być łatwe w obsłudze - tylko wtedy można pracować efektywnie. Program Access umożliwia wygodne i skuteczne zarządzanie danymi. Korzystając z tego programu wszystkie dane użytkownika są pod jego kontrolą. Program Access ułatwia zarządzanie danymi, oferuje możliwość łatwego wyświetlania potrzebnych danych za pomocą formularzy i raportów nadając im odpowiedni wygląd. Zajęcia pozwolą na zaznajomienie się z tematyką elektronicznych baz danych tak często spotykanych w życiu codziennym. Umożliwi to lepsze zrozumienie specyfiki obsługi tych narzędzi oraz zaowocuje wykorzystaniem istniejących baz danych dla potrzeb realizacji własnych zadań.

W ramach przeprowadzonych zajęć uczestnicy ukształtują między innymi umiejętności: korzystania z informacji zawartych w bazach, tworzenia tabel, kwerend i raportów niezależnie od stopnia złożoności bazy danych, uzyskiwania „odpowiedzi” od bazy danych na szczegółowe, zindywidualizowane pytania za pomocą kwerend.

Jesteście Państwo pracownikami administracji szkolnej, nauczycielami i chcecie mieć własną bazę adresów i danych pracowników, uczniów i ich opiekunów, kontaktów telefonicznych i innych danych niezbędnych w pracy. Dodatkowo nie chcecie robić wszystkiego za pomocą oprogramowania firm zewnętrznych i gromadzić dane na ich serwerach. Chcecie, aby Wasze bazy były tylko dla Was i dostępne na Waszym komputerze. Macie Państwo dostęp do aplikacji MS Access zawartej w pakiecie Office. Skorzystajcie więc z naszych warsztatów.

Zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną Centrum i do skorzystania z proponowanych przez nas zajęć. Koszt 16 godzinnych warsztatów to tylko 15 zł. Terminy warsztatów będą ustalane w miarę napływu zgłoszeń (karta zgłoszenia w załączeniu). Więcej informacji na temat planowanych warsztatów można uzyskać w siedzibie Obserwatorium Ryku Pracy dla Edukacji w ŁCDNiKP (ul. Kopcińskiego 29, pok. 308, III piętro) lub pod numerem telefonu 678-33-78 wew. 357 oraz mailowo pod adresami: jtokarski@wckp.lodz.pl, obserwatorium@wckp.lodz.pl.

Jarosław Tokarski
Specjalista ds. programowania i zarządzania informacją statystyczno-analityczną